Categories
Reviews

Monitor Benq 21.5” LED DL2215

Dokonałem ostatnio zakupu monitora Benq 21.5” LED DL2215 i tak, jak obiecałem wstawiam jego recenzję, a przynajmniej coś w ten deseń. 🙂

DL2215 to panoramiczny monitor 21,5 calowy, o natywnej rozdzielczości FullHD i czasie reakcji 5ms. Kąt widzenia wg producenta to 90 stopni w poziomie i 65 w pionie.

Monitor został podłączony jako dodatkowy monitor i zastąpił mój poprzedni, 19 calowy. W tej chwili pracuję na dwumonitorowym zestawie, a oba monitory mają tę samą rozdzielczość i przekątną. Przyznam szczerze, że takie rozwiązanie jest wygodniejsze niż dwa monitory o innych rozmiarach.

Co do czasu reakcji i rozdzielczości nie mogę się przyczepić – rozdzielczość się zgadza, a na ekranie nie zauważyłem żadnego smużenia czy innych śladów zbyt wolnego czasu reakcji. Zarówno przy korzystaniu z różnych programów, jak i oglądaniu filmów nie widać żadnych opóźnień.

Niestety, monitor ma stosunkowo niski kontrast, przez co podświetlenie jest dosyć widoczne przy wyświetlaniu czarnego obrazu. Powoduje to nienaturalność czerni, a monitor sprawia wrażenie, jakby świecił po oczach. Skutkuje to także dziwnym wrażeniem, jakby czarny tekst na białym tle miał coś w rodzaju otoczki. Na efekt nie zwraca się uwagi, dopóki nie zestawi się monitora z drugim – wtedy różnice biją po oczach.

Niesamowitą zaletą tego monitora jest jego cena. Jest to jeden z tańszych monitorów, jakie znalazłem, i tym głównie w jego wyborze się sugerowałem – jako, że miał być to monitor dodatkowy.

Jeśli chodzi o jakość wykonania – monitor stoi dosyć solidnie, chociaż materiały, z których go wykonano mogą pozostawiać nieco do życzenia – trochę boję się, że jeśli się wywróci, będzie konieczna jego wymiana…

Podsumowując, jest to względnie dobry monitor z niskiej półki, który mógłby mieć wyższy kontrast i być wykonany z nieco lepszego plastiku. Z drugiej strony niska cena rekompensuje jego wady. Czy poleciłbym ten monitor? Tak, dla osób z niskim budżetem, które wykorzystywać go będą jako jedyny monitor. Nie, dla osób, które wymagają nieco więcej – warto jednak zwrócić uwagę na współczynnik kontrastu, wybierając urządzenie, na którym będą zawieszone nasze oczy przez kilka godzin dziennie…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.