Categories
Reviews

Linksys PAP2T

Hej.

U mnie w porządku, przynajmniej tak sądzę. W ciągu kilku następnych dni dorwę monitor Benq 21.5” LED DL2215 i mam nadzieję napisać na jego temat kilka słów. Tymczasem od jakichś dwóch tygodni bawię się bramką VoIP Linksys PAP2T, która niestety, nie jest już produkowana, ale można dostać ją na znanych serwisach aukcyjnych 🙂

Bramka ta służy do podłączania zwykłych telefonów stacjonarnych do łączy internetowych, by móc korzystać z usług operatorów VoIP – a tym samym mieć dostęp do telefonu stacjonarnego ze zwykłym numerem telefonicznym po naprawdę niskiej cenie. Jest to idealna opcja jako zapasowy telefon w domu, telefon do odbierania rozmów lub też jako podstawowy telefon, gdyż koszty rozmów są śmiesznie niskie w porównaniu z ofertami tradycyjnych operatorów. Rozwiązanie takie oczywiście kalkuluje się, gdy mamy już stały dostęp do Internetu. Nie widziałem co prawda np. ‘darmowych minut’ w ofertach VoIP (oczywiście poza połączeniami w sieci), ale za to w większości przypadków nie wiąże nas żadna umowa ani abonament.

Wracając do bramki – jej podłączenie i konfiguracja jest banalnie prosta, ponieważ wystarczy podstawowa znajomość języka angielskiego i umiejętność logicznego myślenia.

Dzięki Linksys PAP2T możemy korzystać z dwóch niezależnych od siebie linii telefonicznych (w tym także różnych operatorów), podłączając do niej dwa telefony. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać obu gniazdek na tym samym koncie VoIP.

Po podłączeniu bramki do routera, telefonu i prądu, “dzwonimy”, wybierając **** (4 gwiazdki) na klawiaturze telefonu, po czym wpisujemy 110#. Usłyszymy (w języku angielskim) adres IP przypisany do bramki. Wchodzimy na ten adres w przeglądarce.

Konfiguracja odbywa się poprzez wpisanie w odpowiednie pola adresów serwera SIP, nazwy użytkownika i hasła. Warto skonfigurować tzw. dialplan, który mówi bramce, jak traktować poszczególne sposoby wybierania numeru, a także ustawić hasło usera i administratora bramki, by nikt niepowołany nie zmienił ustawień lub nie podłączył się do naszego konta i wykonywał połączeń na nasz koszt.

I w gruncie rzeczy to wszystko – bramka jest gotowa do działania i od momentu zapisania konfiguracji jest gotowa do nawiązywania i odbierania połączeń. Niektórzy operatorzy udostępniają skrypty automatycznej konfiguracji dla tej bramki, dzięki czemu mamy pewność, że wszystkie ustawienia będą takie, jak być powinny.

Używam bramki od dwóch tygodni i nie mogę na nią narzekać. Nigdy się nie zawiesiła, nie odmówiła posłuszeństwa nawet, kiedy poprzestawiałem wszystko, co się tylko dało. Jakość połączeń nie odbiega od tych przy tradycyjnej linii telefonicznej czy telefonach komórkowych. Do bramki można podłączyć zarówno tradycyjny telefon przewodowy, jak i zestawy słuchawek bezprzewodowych. Powinna także bezproblemowo poradzić sobie z obsługą faksów. Ważne jest, żeby zapewnić bramce odpowiednią przepustowość łącza, w gruncie rzeczy powinno nam wystarczyć nawet najtańsze łącze internetowe, gdyż VoIP wymaga od 40 do 120 kbps, a opóźnienie do serwerów nie może przekroczyć 100 – 150 ms. Na współdzielonym łączu 40 Mbps nie wystąpiły problemy nawet, przy pobieraniu dużych plików, w tym Linuksa przez P2P.

Generalnie mogę polecić bramkę, a także swoją pomoc w jej instalacji 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.