Categories
Electronics Projects

Monitoring kwiatów

Witam wszystkich! Oto mój nowy projekt, który pozwala mi na sprawdzanie stanu moich kwiatów, nawet, gdy jestem w podrózy.

Używam Raspberry Pi wraz z Arduino oraz kilku czujników – wtym nawodnienia gleby czy temperatury. Podłączyłem także kamerę, mogę więc sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Zdjęcie jest robione co 4 sekundy.

Od strony technicznej – większość oprogramowałem sam. Zainstalowałem system Raspbian oraz serwer Apache z PHP 5. Napisałem program dla Arduino który pobiera dane z czujników i przesyła je kablem USB do Pi. Następnie napisałem kilka skryptów, które pobierają dane i parsują je. Wszystko jest zapisywane, a więc mogę przeglądać dane za pomocą interfejsu webowego.

Nie zwracajcie uwagi na te skoki, dotknąłem obwód nie tam, gdzie trzeba 🙂

Projekt jest wciąż w fazie przygotowywania. Planuję dodać zawór wraz z małym zasobnikiem na wodę, by automatycznie podlewać kwiaty. Chciałbym rozszerzyć projekt także na pozostałe kwiaty.

Zdjęcie zrobione przez kamerkę

17.05.2014

Zaktualizowałem bibliotekę i motyw wykresów. Myślę, że teraz wyglądają nieco lepiej. Przeniosłem także całość w inne miejsce. Kwiatek ma lepsze oświetlenie, a sprzęt chłodzenie.

Nowe wykresy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.