Hejże!
Zrobiłem ostatnio maaaasę drobnych, kosmetycznych aktualizacji w HS2, które nie wpływają znacząco na funkcjonalność, dodają natomiast wiele, jeśli chodzi o stronę estetyczną panelu.

Menu, widżety i inne drobne zmiany

W pierwszej kolejności najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest kolor menu, które teraz jest ciemne. Nie jest zupełnie czarne, a kolor tekstu nie jest również w pełni biały – uzyskujemy dzięki temu mniejszy kontrast, przez co samo menu wydaje się bardziej naturalne i nie przyciąga tak wzroku.
Dodatkowo usunąłem kolory z nagłówków widżetów – są teraz przezroczyste, tj. tego samego koloru, co reszta widżetu. Dzięki temu nie odstają tak bardzo od reszty, a także pozwala to na tworzenie takich fajnych bajerów jak widżet radia – zwróćcie uwagę na okładkę. Tytuł widżetu znajduje się na niej.
Radio

Właśnie a propo radia – panel nim sterujący doczekał się (prawie) całkowitego przebudowania. Nową funkcją jest przede wszystkim okładka utworu, pobierana z bazy serwisu Last.fm. Informacje o utworze znajdują się zaraz pod nią, a przyciski sterujące zyskały bardziej kompaktowy wygląd.

Rozwiązanie to powoduje przede wszystkim zwiększoną czytelność. Usunąłem też zbędny w tym miejscu adres strumienia – użytkownik wciąż może go odczytać na liście stacji.
Pogoda

Moduł pogody również doczekał się upiększenia. Powiększyłem banner ze zdjęciem, wyciągnąłem treść do góry – na banner. Wygląda to całkiem nieźle i powoduje, że zdjęcie nie jest już tak bardzo odłączone od reszty. Od strony backendu dodałem obsługę większej ilości funkcji API, w tym sytuacji, w których stacja niespodziewanie stanie się niedostępna. Użytkownik jest wtedy informowany o takiej sytuacji stosownym komunikatem.

Dodatkowo HS2 obsługuje teraz także dane historyczne z API – w chwili obecnej ostatnie 24 godziny wyświetlane są na wykresie. Dostępne są dane dla temperatury, ciśnienia i wilgotności, które wyświetlane są na kartach – wystarczy wybrać żądane dane z menu na górze wykresu.
Sieć

Nowym modułem jest moduł sieci. Pozwala on na sprawdzanie jakie urządzenia są obecnie podłączone do sieci lokalnej. Skanowanie odbywa się za pomocą pakietów ARP – jest więc stosunkowo szybkie, dodatkowo odbywa się asynchronicznie w stosunku do użytkownika, ten nie zobaczy więc nawet, kiedy skan jest w toku.
Znalezione urządzenia wyświetlane są w przystępnej, graficznej formie. Po najechaniu myszą (bądź dotknięciu na urządzeniu mobilnym) wyświetli się więcej informacji odnośnie urządzenia – adres IP oraz MAC, status (online bądź offline) a także, jeśli skaner posiada informacje w swojej bazie, producenta urządzenia. Użytkownik może nadać znalezionym urządzeniom własne nazwy tak, by były dla niego łatwo rozpoznawalne.
Podsumowanie
I to tyle z nowości w HS2 – tak, jak mówiłem, masa drobnych zmian, głównie kosmetycznych. Zmiany te powodują, że HS2 zaczyna przypominać coraz bardziej komercyjny produkt – a w sumie o to chodziło. Nie wspominając już o tym, że mam na czym eksperymentować 🙂