Categories
HomeServer Projects

HS2: Radio internetowe

Dzisiejsza nowość w HS2 to moduł radia internetowego – umożliwia on słuchanie rozgłośni internetowych poprzez wyjście audio RPi.

Moduł jest bardzo prosty w obsłudze – wystarczy dodać wybrane stacje (podobnie, jak w module kamer) a następnie klinkąć odtwarzaj… i to tyle!

Pod maską mamy mpd, który zajmuje się odtwarzaniem muzyki.  Jest lekki,  działa szybko i nie wymaga wiele konfiguracji. Tak naprawdę możemy mu podać wiele różnych źródeł muzyki – streamy (które wykorzystuję w tym przypadku), ale również pliki, czy skorzystać z biblioteki muzyki.

Moduł komunikuje się z backendem poprzez AJAX, a ten poprzez uniksowy socket z mpd – po wypróbowaniu wielu sposobów ten jest najszybszy 🙂 mpd reaguje natychmiast, a odtwarzanie pliku bądź strumienia rozpoczyna się w ciągu ułamka sekundy.

Rozwiązanie z użyciem osobnego demona jest oczywiście celowe – po zamknięciu przeglądarki muzyka nadal gra z podłączonych do RPi głośników.  W ten sposób możemy słuchać radia, które np. nie jest dostępne w naszym regionie na dowolnym sprzęcie wyposażonym w wejście audio. Jako, że interfejs HS2 jest responsywny, sterowanie może odbywać się również za pomocą smartfona.

Możecie również zauważyć, że odświeżyłem nieco interfejs HS2 – chociażby pasek na górze jest niebieski 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.