Categories
HomeServer Projects

HomeServer 2: moduł zdjęć i nowości w module kamer

Dziś pochwalę się nowymi funkcjami, jakie pojawiły się ostatnio w HomeServer 2 – moduł zdjęć oraz modyfikacja modułu kamer.

Zdjęcia

Moduł zdjęć pozwala na fajne wyświetlenie wszystkich zdjęć z plików użytkownika oraz współdzielonych – zbiera on po prostu wszystkie pliki graficzne (jpg, png, gif) na dysku z katalogu użytkownika oraz z katalogu współdzielonego – z modułu plików – i wyświetla je w formie kafelków.

Trochę główkowania, trochę kodu, szczypta CSS i gotowe. Moduł Zdjęć wymaga, by w konfiguracji włączony był moduł Plików, gdyż wykorzystuje jego funkcjonalności.

Zdjęcia doładowują się w tle w ramach przewijania zawartości okna. Dla wydajności raz zbudowana lista zdjęć przechowywana jest w cache, które można wyczyścić klikając na przycisk odśwież. Dodatkowo system generuje w locie miniaturki zdjęć i również zapisuje je w cache – dzięki temu oszczędzany jest zarówno transfer danych jak i pamięć przeglądarki, a panel chodzi zdecydowanie szybciej, niż w przypadku ładowania pełnych wersji zdjęć. Wszystko działa również w wersji mobilnej.

Każde ze zdjęć można kliknąć, otworzy to wtedy jego podgląd. Możemy kliknąć na zdjęcie, aby je powiększyć do pełnej szerokości ekranu, a następnie do pełnego rozmiaru – domyślnie zdjęcie jest zmniejszane tak, by zmieścić się w całości na ekranie. Za pomocą przycisków na dole otwartej modalki możemy przechodzić pomiędzy zdjęciami. W tym widoku działa również nawigacja za pomocą klawiatury – odpowiednio klawisze strzałek w lewo bądź w prawo otwierają poprzednie bądź następne zdjęcie. Opcja Otwórz w widoku pliku przeniesie nas do modułu plików bezpośrednio do wybranego zdjęcia, gdzie uzyskamy dostęp do wszystkich opcji dostępnych dla zdjęcia – obracania, przycinania, a także dla wszystkich plików – usuwania, zmiany nazwy, przenoszenia.

Kamery

W module kamer pojawiła się opcja modyfikacji jej listy – od tej pory użytkownicy mogą zarządzać listą dostępnych kamer z poziomu interfejsu webowego, bez konieczności modyfikowania plików.

Dzięki temu możemy zdefiniować dowolną ilość kamer bez wchodzenia na HS2 przez SSH bądź FTP. Obecnie wspierane są dwa typy kamer – strumienie MJPG, snapshoty JPG oraz kamery ładowane poprzez ramkę (iframe) – ta druga opcja zapewni kompatybilność raczej większości kamer, choć MJPG obsłużyłem zdecydowanie lepiej – np. wznawianie połączenia po jego utraceniu czy otwieranie strumienia za pomocą proxy HS2, jeśli użytkownik nie może uzyskać do niego dostępu bezpośrednio. Zastanawiam się nad dodaniem w przyszłości obsługi YouTube bądź innych serwisów streamingowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.