Categories
HomeServer Projects

HomeServer 2: Kamery

Nowa funkcja w HS2 – kamery. W skrócie pozwala na podgląd z kamer. W chwili obecnej zoptymalizowane pod kątem MJPEG.

Kamery w HomeServer 2

HS2: Lista kamer
HS2: Lista kamer

Po uruchomieniu modułu mamy do wyboru listę kamer. Gdy już wybierzemy kamerę, uruchamiany jest jej strumień oraz ładowana najnowsza klatka obrazu – gdy strumień nie jest dostępny, podgląd wyświetlany jest w postaci klatek co dwie sekundy, przesyłanych przez proxy – umożliwiając tym samym ułomny, ale działający podgląd nawet, gdy nie mamy bezpośredniego dostępu do strumienia.

Dodatkowo kawałek kodu JS automatycznie próbuje nawiązać ponownie połączenie ze strumieniem w przypadku jego utraty – np. z powodu błędu sieci. Gdy już uda się nawiązać połączenie, klatkowany obraz jest automatycznie zastępowany przez strumień.

Jak nadawany jest stream?

Sam podgląd z kamer realizowany jest poprzez aplikację motion. Odpowiednia konfiguracja umożliwia nadawanie strumienia jak i zapis pojedynczych klatek obrazu. W mojej stream nadawany jest na bieżąco – z minimalnie 2 FPS. Dodatkowo co 2 sekundy następuje zapis klatki obrazu do wyświetlania poklatkowego. Następnie CRON usuwa klatki starsze, niż minuta, aby nie zajmować bezsensownie miejsca na dysku malinki.

HS2: Kamery - połączenie zdalne
Przy połączeniu zdalnym wyświetla się komunikat o zmniejszonej liczbie klatek

Co dalej?

Zastanawiam się nad dodaniem większej ilości kamer w przyszłości. Dodatkowo motion może wykrywać ruch – można by więc dodać coś w rodzaju trybu chronionego, który w momencie wykrycia ruchu przesyłał by zdjęcie wraz z informacją na telefon lub e-mail. Włączenie trybu chronionego można by dodatkowo zautomatyzować – przykładowo, kiedy telefony wszystkich domowników zostały odłączone od sieci 🙂


Więcej na temat projektu Home Server 2.

One reply on “HomeServer 2: Kamery”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.