Categories
Helpdesk

Axesstel MVH650 po tym, jak Orange wyłączył 450 MHz

Orange zakończył świadczenie internetu w paśmie 450 MHz. W związku z tym dostałem do przestawienia router Axesstel MVH650 tak, by nadal działał w sieci Orange, ale w 3G.

Drapałem się w głowę i kombinowałem dłuższą chwilę, jak sprawić, żeby router połączył się z siecią i internet działał w porządku – ostatecznie się udało!

Axesstel MVH650 porty

Co należy zrobić, żeby router znów zaczął działać?

Po pierwsze, jeśli karta SIM nie obsługuje 3G, konieczna jest jej wymiana.  Orange bezpłatnie wymienił kartę na dwuzakresową 3G/LTE, czyli tu bajka. Stare karty SIM wydawane wraz z tym routerem to często karty jednozakresowe – nie pozwalają one na połączenie się z nowszymi nadajnikami.

Gdy miałem już kartę, dokonałem jej aktywacji w telefonie – tj. włożyłem kartę do telefonu, poczekałem na otrzymanie ustawień i otworzyłem jakąkolwiek stronę internetową. Działa – znaczy można wrócić do routera.

Uwaga! Jeśli router dotychczas miał włączony przełącznik na CDMA, należy przestawić go na HSDPA. Przełącznik znajduje się na spodzie urządzenia, a do jego przełączenia potrzebny będzie długopis albo cienki śrubokręt. Bez tego router nie będzie chciał się łączyć – nie będzie mógł odnaleźć właściwych nadajników.

Po włożeniu karty do routera zalogowałem się do ustawień (192.168.0.1). W sekcji Ustawienia sieci konfiguracja wygląda następująco:

Login: cdma@orange
Hasło: orange
Uwierzytelnianie: CHAP
Wybierz numer: #777
APN: internet

Należy również ustawić CDMA Preffered.

Kolejnym krokiem jest ustawienie PINu nowej karty SIM. Robimy to wybierając przedostatnią opcję z menu – Zarządzanie RUIM. Tam należy podać kod PIN i najlepiej wybrać opcję zapamiętania PINu.

W moim przypadku konieczne było jeszcze ustawienie adresu serwera DNS – w konfiguracji sieci LAN.  Ustawiłem DNS Google – 8.8.8.8. Router nie chciał łączyć się z dotychczasowymi DNSami.

Po dokonaniu takich zmian router zaczął działać (minęło ok. 2-3 minut zanim się połączył i pobrał adres IP, ale się udało).

Mam nadzieję, że komuś pomogłem – mi znalezienie wszystkich niezbędnych, a rozsianych po internecie informacji, i wypróbowanie możliwości zajęło kawałek dnia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.